Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
Întoarcerea de la iarmaroc
ISBN
978-973-46-7728-3
An apariție
2018
Lună apariție
12
Număr pagini
416
Tip ediție
broșată
Format
106x180
Colecție
TOP 10+
Domenii

Întoarcerea de la iarmaroc

Autori: Șalom Alehem
INDISPONIBIL
9,99 lei

Vezi eBook
 

Traducere din idiş şi note de Olga Brateş şi Meer Sternberg

Întoarcerea de la iarmaroc ar putea însemna evocarea vieţii, căci viaţa poate fi asemuită cu un iarmaroc. Fiecăruia, după gustul său, îi place să compare cu ceva viaţa omului. Prin Întoarcerea de la iarmaroc ar trebui înţeles aici drumul de întoarcere spre casă... Cu alte cuvinte: eu, Şalom Alehem-scriitorul, am să vă povestesc adevărata biografie a lui Şalom Alehem-omul, fără fasoane, fără marafeturi şi dichisuri, ca şi cînd v-ar povesti-o altcineva, un ins cu totul străin, dar care l-a însoţit peste tot pe Şalom Alehem şi care a trecut, împreună cu el, prin toate cele şapte porţi ale iadului. Iar povestea am să v-o spun cîte puţin, în fragmente, ca nu cumva să omit ceva interesant din cîte mi s-au întîmplat, ca nu cumva să-mi scape din amintire vreun personaj întîlnit cîndva prin marele iarmaroc pe care l-am străbătut în cei cincizeci de ani ai existenţei mele.”

An apariție
2018
Lună apariție
12
Număr pagini
416
Tip ediție
broșată
Format
106x180
Fără comentarii


Despre autori


Şalom Alehem (pseudonimul lui Şolom Rabinovici) este considerat unul dintre părinţii literaturii idiş. S‑a născut în 1859 la Pereiaslav, în Ucraina, însă mai tîrziu s-a mutat cu familia la Voronkov. Deşi a început să scrie în ebraică, prima sa „lucrare serioasă” – un dicţionar al înjurăturilor folosite de mamele vitrege – este scrisă în idiş. Din 1883 a hotărît să scrie doar în idiş şi şi-a luat pseudonimul de „Şalom Alehem” pentru a-şi ascunde identitatea, căci în acea epocă literatura idiş era dispreţuită de intelectualii evrei, care scriau fie în ebraică, fie în rusă. A publicat numeroase povestiri, scheciuri, romane, piese de teatru şi poezii. După pogromul din 1905, Alehem a decis să emigreze în Statele Unite, unde s-a bucurat de o imensă popularitate. Piesele sale de teatru au fost jucate de prestigioase companii din Statele Unite, Israel, Rusia şi Polonia. Textul său Tevi Lăptarul a stat la baza unuia dintre cele mai îndrăgite musicaluri de pe Broadway, Scripcarul pe acoperiş, distins cu nouă Premii Tony, şi a ecranizării omonime de succes din 1971. Şalom Alehem s-a stins din viaţă în 1916, la New York.



Clienții care au cumpărat acest produs au mai cumpărat și:

Produs adăugat la favorite

Noi și partenerii noștri stocăm și/sau accesăm informațiile de pe un dispozitiv, cum ar fi modulele cookie, și prelucrăm date cu caracter personal, cum ar fi identificatori unici și informații standard trimise de un dispozitiv, pentru reclame și conținut personalizate, măsurători de reclame și de conținut, informații despre publicul-țintă, precum și în scopul dezvoltării și îmbunătățirii produselor.
Cu permisiunea dvs., noi și partenerii noștri putem folosi date și identificări precise de geolocație prin scanarea dispozitivului. Puteți da clic pentru a vă da acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus.
Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dvs. cu caracter personal să nu necesite consimțământul dvs., dar aveți dreptul de a refuza o astfel de prelucrare. Preferințele dvs. se vor aplica numai acestui site web.