Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
Cum am devenit doamna Mao
ISBN
978-973-46-8496-0
An apariție
2021
Lună apariție
6
Număr pagini
416
Tip ediție
broșată
Format
106x180
Colecție
TOP 10+
Domenii

Cum am devenit doamna Mao

(ediție de buzunar)

Autori: Anchee Min
29,95 lei

 

Traducere din limba engleză de Mihaela Negrilă

Anchee Min este autoarea bestsellerurilor Împărăteasa Orhidee şi Ultima împărăteasă.

După 27 de ani petrecuţi în China comunistă, Anchee Min îşi asumă, prin intermediul romanului Cum am devenit doamna Mao (2000), rolul pe care Nah, fiica cuplului dictatorial, a refuzat să-l joace, şi anume acela de biograf al doamnei Mao, femeia care vreme de 38 de ani a fost prima doamnă a Chinei, promotoare a Revoluţiei Culturale şi purtătoare a „stindardului culturii proletare”. Situîndu-se la graniţa fragilă dintre ficţiune şi realitatea istorică, romanul lui Anchee Min oscilează în permanenţă între naraţiunea obiectivă, la persoana a treia, şi vocea fictivă a doamnei Mao, ce dă seama de adevărata natură a celei care în istoria Chinei este cunoscută drept „demonul cu oase albe”. Prin inteligenţa diabolică de care a dat dovadă în timpul mariajului cu marele Mao Zedong şi cruzimea cu care a ordonat moartea a mii de oameni, dar şi prin frumuseţea sa incontestabilă, voinţa de fier şi notorietatea ca star de cinema, doamna Mao a scris o pagină marcantă în istoria comunismului, reînviată prin talentul celebrei Anchee Min.
An apariție
2021
Lună apariție
6
Număr pagini
416
Tip ediție
broșată
Format
106x180
Fără comentarii


Despre autori


Anchee Min (autor)

Anchee Min s‑a născut la 14 ianuarie 1957 la Shanghai, în timpul regimului comunist condus de Mao Zedong. La doar 9 ani, făcea parte din Micile Gărzi Roşii (o organizaţie de tineret iniţiată la începutul Revoluţiei Culturale, menită să susţină regimul maoist), iar la 17 ani, în timp ce se afla într‑o tabără de muncă, a fost selectată pentru a juca într‑unul din filmele realizate de celebrul studio cinematografic al doamnei Mao. A emigrat în America în 1984, cu ajutorul actriţei Joan Chen. Aici şi‑a scris cartea de memorii, Azaleea Roşie : Viaţa şi dragostea în China (1994), care a devenit bestseller internaţional tradus în peste 20 de limbi. I‑au urmat Cum am devenit doamna Mao (2001 ; Polirom, 2009), Împărăteasa Orhidee (2004 ; Polirom, 2008), Ultima împărăteasă (2007 ; Polirom, 2008), Perla Chinei (2010; Polirom, 2010) şi Sămînţa încolţită (2013; Polirom, 2016). În prezent, Anchee Min îşi împarte viaţa între San Francisco şi Shanghai.



Clienții care au cumpărat acest produs au mai cumpărat și:

Produs adăugat la favorite

Noi și partenerii noștri stocăm și/sau accesăm informațiile de pe un dispozitiv, cum ar fi modulele cookie, și prelucrăm date cu caracter personal, cum ar fi identificatori unici și informații standard trimise de un dispozitiv, pentru reclame și conținut personalizate, măsurători de reclame și de conținut, informații despre publicul-țintă, precum și în scopul dezvoltării și îmbunătățirii produselor.
Cu permisiunea dvs., noi și partenerii noștri putem folosi date și identificări precise de geolocație prin scanarea dispozitivului. Puteți da clic pentru a vă da acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus.
Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dvs. cu caracter personal să nu necesite consimțământul dvs., dar aveți dreptul de a refuza o astfel de prelucrare. Preferințele dvs. se vor aplica numai acestui site web.