Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
Antonia mea
ISBN
978-973-46-4697-5
An apariție
2014
Lună apariție
9
Număr pagini
312
Tip ediție
broșată
Format
106x180
Colecție
TOP 10+
Domenii

Antonia mea

(ediţie de buzunar)

Autori: Willa Cather
INDISPONIBIL
9,99 lei

Vezi eBook
 
Traducere din limba engleza si note de Mihaela Negrila
 
Romanul Antonia mea a inspirat in 1995 o celebra ecranizare, cu Jason Robards, Eva Marie Saint si Neil Patrick Harris in distributie.
 
Domnisoara Shimerda, curajoasa eroina a romanului Antonia mea, isi petrece copilaria pe paminturile fermei unei familii de imigranti, parintii alaturi de care munceste din greu sa-si cistige existenta. Istoria ei il are drept povestitor pe Jim, un prieten caruia-i schimba viitorul, dar pe care destinul il indeparteaza inca din copilarie. Multi ani mai tirziu, cind se reintilnesc, prietenul de altadata gaseste in Antonia un adevarat filon al vietii, o fiinta care a lasat victorioasa in urma nefericirile trecutului si traieste cu gindul la promisiunile viitorului.
An apariție
2014
Lună apariție
9
Număr pagini
312
Tip ediție
broșată
Format
106x180
Fără comentarii


Despre autori


Intocmai ca personajul narator din Antonia mea, scriitoarea americana Willa Cather (1873-1947) si-a urmat familia in calatoria din Virginia spre preria din Nebraska, in micul oras feroviar Red Cloud. A studiat la Universitatea Nebraska, planuind sa devina medic, insa alegind in cele din urma studiile filologice, dupa ce i-a fost publicata una dintre povestiri. Din 1895 a devenit editoare a publicatiei Home Monthly si a ince­put sa scrie povestiri. In 1905 a publicat prima colec­tie de proza scurta, Gradina cu troli. In 1906 s-a mutat la New York, pentru a lucra la McClure’s Magazine, revista in care i-a aparut in foileton primul roman, Podul lui Alexandru, in 1912. Acestuia i-au urmat trilogia preriei – Cuceritorii preriei (1913), Cintecul ciocirliei (1915) si Antonia mea (1918) –, romane ca O doamna pierduta (1923) sau Casa profesorului (1925) si citeva colectii de proza scurta. In 1922 a primit Premiul Pulitzer pentru romanul Unul de-ai nostri.


Produs adăugat la favorite

Noi și partenerii noștri stocăm și/sau accesăm informațiile de pe un dispozitiv, cum ar fi modulele cookie, și prelucrăm date cu caracter personal, cum ar fi identificatori unici și informații standard trimise de un dispozitiv, pentru reclame și conținut personalizate, măsurători de reclame și de conținut, informații despre publicul-țintă, precum și în scopul dezvoltării și îmbunătățirii produselor.
Cu permisiunea dvs., noi și partenerii noștri putem folosi date și identificări precise de geolocație prin scanarea dispozitivului. Puteți da clic pentru a vă da acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus.
Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dvs. cu caracter personal să nu necesite consimțământul dvs., dar aveți dreptul de a refuza o astfel de prelucrare. Preferințele dvs. se vor aplica numai acestui site web.