Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
Noaptea plec, noaptea mă-ntorc
ISBN
978-973-46-9392-4
An apariție
2023
Lună apariție
6
Număr pagini
216
Tip ediție
broșată
Format
106x180
Colecție
TOP 10+
Domenii

Noaptea plec, noaptea mă-ntorc

(ediție de buzunar)

Autori: Florin Lăzărescu
24,95 lei

Premiul Observator Lyceum, ediția 2022

Premiul Național pentru Proză al Ziarului de Iași, ediția 2022

Roman nominalizat la Premiile Observator cultural, ediţia 2022, categoria Proză

Vezi eBook
 

„Un roman superb, greu de egalat ca asceză stilistică, cu o voce matură, detaşată, absolut unică. Asemeni unui fotograf nostalgic, naratorul restaurează negativul unei vieţi mărunte, dramatice şi emoţionante prin simplitatea ei. Într-o dimineaţă, Pavel hrăneşte găinile şi se urcă în tren… O singură zi şi două sute de pagini în care personajele par să vorbească despre nimicuri, scot bani de la bancomat, se ceartă, fumează, se împacă sunt suficiente pentru a face radiografia completă a unei generaţii şi a unei ţări.” (Tatiana Ţîbuleac)

An apariție
2023
Lună apariție
6
Număr pagini
216
Tip ediție
broșată
Format
106x180
Fără comentarii


Despre autori


Florin Lăzărescu (n. 28 martie 1974, Doroşcani – Iaşi), prozator şi scenarist ieşean. Absolvent al Facultăţii de Litere, Universitatea „Al.I. Cuza” Iaşi (1998). Membru fondator al FILIT – Festivalul Internaţional de Literatură şi Traducere Iaşi. Scenarist al scurtmetrajului Lampa cu căciulă (2006, în regia lui Radu Jude, câştigător al festivalului Sundance, SUA, pentru cel mai bun scurtmetraj). Coscenarist al mediumetrajului O umbră de nor… (2014, în regia lui Radu Jude; premieră la Cannes) şi al lungmetrajului Aferim! (2015, în regia lui Radu Jude; Ursul de Argint la Berlinale, nominalizare la Premiile Academiei Europene de Film pentru cel mai bun scenariu din 2015, Premiul Gopo pentru cel mai bun scenariu, 2016). A debutat editorial în 2000, cu un volum de povestiri: Cuiburi de vâsc (Outopos, Iaşi). A mai publicat romanele Ce se ştie despre ursul panda (Polirom, 2003), Trimisul nostru special (Polirom, 2005, 2014) şi Amorţire (Polirom, 2013), volumele de povestiri Lampa cu căciulă (Polirom, 2009, 2016) şi Întâmplări şi personaje (Polirom, 2015) şi cartea pentru copii Puiul de balaur, puiul de zmeu şi puiul de om (Cartier, 2019). Cărţile sale sunt traduse şi publicate în 10 limbi. Noaptea plec, noaptea mă‑ntorc (ediţia I, Polirom, 2021) a primit Premiul Naţional pentru Proză al Ziarului de Iaşi (ediţia 2022) şi Premiul Observator Lyceum pentru Proză (ediţia 2022).

Foto autor: Mircea Struțeanu



Clienții care au cumpărat acest produs au mai cumpărat și:

Produs adăugat la favorite

Noi și partenerii noștri stocăm și/sau accesăm informațiile de pe un dispozitiv, cum ar fi modulele cookie, și prelucrăm date cu caracter personal, cum ar fi identificatori unici și informații standard trimise de un dispozitiv, pentru reclame și conținut personalizate, măsurători de reclame și de conținut, informații despre publicul-țintă, precum și în scopul dezvoltării și îmbunătățirii produselor.
Cu permisiunea dvs., noi și partenerii noștri putem folosi date și identificări precise de geolocație prin scanarea dispozitivului. Puteți da clic pentru a vă da acordul cu privire la prelucrarea realizată de către noi și partenerii noștri conform descrierii de mai sus.
Vă rugăm să rețineți că este posibil ca anumite prelucrări ale datelor dvs. cu caracter personal să nu necesite consimțământul dvs., dar aveți dreptul de a refuza o astfel de prelucrare. Preferințele dvs. se vor aplica numai acestui site web.